Robotyzacja w logistyce i magazynach
Robotyzacja to kluczowy czynnik który decyduje o rozwoju i transformacji przemysłu. Stosowanie robotów często w połączeniu ze sztuczną inteligencją stanowi podstawę rewolucji Przemysł 4.0.
Poza samym procesem produkcyjnym, robotyzacja z powodzeniem stosowana jest także do magazynowania i transportu wyrobów. W branży magazynowej, roboty zastępują coraz to więcej prac wykonywanych przez ludzi. Najczęściej są to: sortowanie, przenoszenie, pakowanie, załadunek i rozładunek towarów.
Technologie stosowane w robotyzacji
W zależności od potrzeb i wykonywanego zadania stosowane są różne typy robotów:
Autonomiczne roboty mobilne (AMR)
Inteligentne maszyny do transportu materiałów i towarów po halach i fabrykach. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii (np. kamery 3D, światło, detekcja odległości, czujniki) mogą poruszać się po dowolnej trasie, pomijając przeszkody
Automatyczne pojazdy sterowane (AGV)
Maszyny służące do transportu materiałów po zakładach i magazynach, które poruszają się po wyznaczonych torach. Trasy wyznaczane są przez przewody indukcyjne, taśmy magnetyczne lub linie na podłodze. Nie mają możliwości samodzielnego wyznaczania trasy jak w przypadku robotów AMR
Roboty do kompletacji zamówień (Picking Robots)
Roboty wykorzystywane do zbierania (kompletowania) i przenoszenia zamówień w centrach logistycznych. Potrafią samodzielnie zlokalizować i wybrać konkretny, a następnie transportować go do stref pakowania. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak systemy wizyjne czy sztuczna inteligencja w połączeniu z oprogramowaniem wyznaczającym zadania i koordynującym ruchy. W magazynowaniu i transporcie coraz częściej wykorzystuje się również drony. W centrach logistycznych pomagają np. w przeprowadzaniu inwentaryzacji czy monitorowania stanów magazynowych. Wyposażenie urządzeń w skanery, kamery, czujniki czy system GPS pozwala przesyłać na bieżąco informację o położeniu przedmiotów na magazynie. W transporcie drony mogą być wykorzystywane przy przenoszeniu lekkich przesyłek na krótkie dystanse.
Zalety stosowania robotów
Zakup robotów i ich przystosowanie do wymagań danego magazynu lub punktu logistycznego jest początkowo duży. Jednak korzyści płynące z ich stosowania powodują, że jest to szybko zwracająca się inwestycja. Zalety stosowania robotów:
- efektywność – praca 24 godziny, 7 dni w tygodniu, praca szybsza i bardziej precyzyjna
- dokładność – mniejsze ryzyko popełnienia błędów przy pracy często monotonnej i powtarzalnej, większa możliwość kontrolowania etapów pracy
- zmniejszenie kosztów zatrudnienia – redukcja pracowników, możliwość ciągłej pracy robota na wszystkich zmianach
- elastyczność – możliwość szybkiego przeprogramowania robotów do nowych zadań
Zastosowanie robotów pozwala również na lepsze wykorzystanie przestrzeni hali logistycznej zwiększając przestrzeń magazynową. Mogą one przemieszczać się trasami wyznaczonymi w wąskich przejściach lub na dużych wysokościach.
Zapraszamy do współpracy w zakresie robotyzacji, modernizacji maszyn oraz projektowania nowych stanowisk.
Kontakt znajdziesz tutaj - Dane kontaktowe
Więcej szczegółów odnośnie naszej bieżącej oferty uzyskasz w formie unikalnej wideoprezentacji - Kliknij ->>> Prezentacja LucasTech do zobaczenia której serdecznie zachęcamy.