Hartowanie, rodzaje hartowania
Hartowanie
Proces obróbki cieplnej stali zwiększający jest twardość i wytrzymałość.
Głównym mechanizmem hartowania jest szybkie chłodzenie. Po podgrzaniu stali do określonej temperatury następują zmiany w strukturze materiału. Austenit nie ulega przekształceniu w perlit lub bainit, a zamienia się w twardszy, bardziej wytrzymały ale kruchy martenzyt. Środkiem chłodzącym najczęściej jest woda, ale wykorzystuje się również oleje lub powietrze.
Na przebieg procesu hartowania wpływa kilka czynników. Są to:
- rodzaj stali – im więcej zawartości węgla tym łatwiej ulegają hartowaniu
- temperatura hartowania – dobór temperatury do rodzaju stali, nie może być zbyt wysoka (osłabienie struktury materiału) ani zbyt niska (mniejsza skuteczność procesu, nie nastąpi pełna przemiana austenitu)
- szybkość chłodzenia – chłodzenie musi być na tyle szybkie aby nie pojawiły się przemiany perlityczna i bainityczna a został uzyskany martenzyt
Etapy hartowania
Proces hartowania składa się z 3 etapów:
- nagrzewanie – nagrzewanie stali do określonej temperatury, utworzenie miękkiej struktury austenitu
- szybkie chłodzenie – chłodzenie powodujące utworzenie twardej, wytrzymałej i kruchej struktury martenzytu
- odpuszczanie – proces stosowany w celu zmniejszenia kruchości materiału, polega na jego ponownym podgrzaniu (niższe temperatury niż w etapie nagrzewania) dzięki temu staje się bardziej plastyczny i odporny na pęknięcia
Rodzaje hartowania
W zależności od potrzeb detal może być hartowany w całości (hartowanie objętościowe) lub tylko na powierzchni (hartowanie powierzchniowe). Pierwsza metoda stosowana jest w przypadku elementów, które wymagają twardości w całym przekroju materiału. W przypadku hartowania powierzchniowego powierzchnia detalu jest twarda, a wnętrze plastyczne.
Zastosowanie hartowania w przemyśle
Hartowanie stosowane jest w dziedzinach przemysłu, w których wymagana jest duża trwałość, odporność na zużycie i wytrzymałość elementów.
- przemysł motoryzacyjny – wały rozrządu, wały napędowe, półosie, sprzęgła, łożyska
- przemysł narzędziowy – wiertła, noże, ostrza
- przemysł maszynowy – wały napędowe, koła zębate
- przemysł kolejowy – szyny, koła
- przemysł lotniczy – elementu turbin silników odrzutowych
- przemysł energetyczny – wały i łopatki turbin
- przemysł rolniczy – elementy maszyn rolniczych
- przemysł obronny – pancerze, lufy broni palnej
Obecnie hartowanie, jak również inne metody obróbki powierzchniowej, wykonujemy jedynie na elementach, które są wykonywane przez nas.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie wykonywania elementów maszyn oraz projektowania przenośników taśmowych/rolkowych.
Zapytania można przesłać na adres biuro@lucastech.pl. Zachęcamy również do skorzystania z możliwości wideorozmowy, podczas której omówimy Państwa potrzeby.