Menu

Zastosowanie druku 3D w produkcji seryjnej

Zastosowanie druku 3D, Druk SLS Śląsk, Druk FDM Śląsk

Produkcja seryjna

Produkcja seryjna to proces wytwarzania dużej ilości takich samych detali. Jej właściwe zorganizowanie pozwala wykonywać części szybko i efektywnie co przekłada się na korzyści przedsiębiorstwa.
Konieczność zachowania powtarzalności elementów wymaga ciągłej kontroli jakości oraz starannego planowania i zarządzania procesem. Związane jest to również z gospodarką materiałową, aby wyeliminować przestoje produkcji czy nadmiar zapasów.
Prawidłowo zoptymalizowany proces produkcji pozwala uzyskać niską cenę jednostkową wyrobu przy zachowaniu dobrej jakości i czasu wytworzenia.
Wadą produkcji seryjnej jest mała elastyczność na modyfikacje. W przypadku zmiany cech produktu, czy jego personalizację konieczne jest często przeprojektowanie, adaptacja linii produkcyjnej. Wiąże się to często z jej całkowitym zatrzymaniem i postojem lub zakupem dodatkowych maszyn.
Ograniczenia te nie mają znaczenia w przypadku produkcji seryjnej prowadzonej z wykorzystaniem drukarek 3D.

Produkcja seryjna z wykorzystaniem druku 3D

Druk 3D w przemyśle cieszy się dużym powodzeniem i z każdym rokiem utrwala swoją pozycję w procesach produkcyjnych. Rozwój materiałów i możliwość wykonywania nawet bardzo skomplikowanych elementów sprawia, że coraz częściej z powodzeniem zastępuje tradycyjne obrabiarki CNC.
Najpopularniejsze metody druku wykorzystywane w produkcji seryjnej to: SLA (drukowanie z wykorzystaniem płynnej żywicy) i SLS (drukowanie za pomocą proszków). Obie metody polegają na spiekaniu/utwardzeniu materiału za pomocą odpowiednio skupionego światła (UV bądź lasera).

Zalety stosowania drukarek 3D w produkcji seryjnej

Wymienione metody są idealne przy wykonywaniu większej ilości elementów. Dobór odpowiedniej komory drukarki pozwala na wykonywanie wielu identycznych elementów a ich odpowiednie rozmieszczenie pozwala na jak najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Wyroby

Druk 3D za pomocą metod SLS i SLA pozwala na wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych elementów, w przypadku których tradycyjna produkcja byłaby mocno utrudniona lub też nieopłacalna. Każda z części jest w 100% powtarzalna co wpływa na ekonomiczność i efektywność procesu.

Drukarki

Zakup urządzeń do druku i postprocesu często może być korzystniejszy niż postawienie odpowiedniej linii produkcyjnej. Nie wymagają także dużo miejsca. Dodatkowo urządzenia są uniwersalne, można drukować w nich różne elementy bez konieczności przezbrajania maszyny/modyfikowania linii produkcyjnej

Materiał

Szeroki wybór materiałów pozwala na coraz częstsze zastępowanie tradycyjnych obrabiarek drukarkami. Dodatkowo pozostały materiał w postaci proszku czy żywicy może być odzyskiwany i wykorzystywany ponownie.

Czynnik ludzki

Obsługa urządzeń przeznaczonych do druku 3d i postprocesu jest stosunkowo prosta i wymaga mniejszej ilości operatorów niż tradycyjne linie produkcyjne. Zwiększa się również bezpieczeństwo pracy, wszystkie pola robocze podczas pracy urządzenia są zamknięte, bez możliwości ingerencji pracownika.

Podsumowanie

Branża druku 3D z powodzeniem przyjęła się w przemyśle i z każdym rokiem rozwija się dając nowe możliwości. Udoskonalanie i praca nad dostępnymi materiałami powoduje, że coraz częściej mogą zastępować tradycyjne obrabiarki. W przypadku produkcji seryjnej zapewniają powtarzalność części i odzysk materiału co sprawia, że proces jest bardziej efektywny i ekonomiczny dla przedsiębiorstwa.


Zapraszamy do współpracy w zakresie przemysłowego druku 3D, obróbki skrawaniem oraz projektowania nowych stanowisk.
Kontakt znajdziesz tutaj - Dane kontaktowe

Więcej szczegółów odnośnie naszej bieżącej oferty uzyskasz w formie unikalnej wideoprezentacji - Kliknij ->>> Prezentacja LucasTech do zobaczenia której serdecznie zachęcamy.

Wróć