Menu

Przenośniki rolkowe Śląsk, rolotoki

Przenośniki rolkowe Śląsk

Przenośniki rolkowe wykorzystywane są do przenoszenia materiałów na krótkie odległości. Transport produktów odbywa się po zamontowanych na urządzeniu rolkach. Z uwagi na dostępność rozwiązań i możliwości są one powszechnie stosowane w wielu dziedzinach przemysłu zapewniając efektywny przepływ materiału za zakładach lub magazynach.

Budowa przenośnika rolkowego

Istnieje wiele możliwości konfiguracji transporterów rolkowych. Dzięki temu mogą być stosowane w wielu miejscach i wg potrzeb klienta.
Podstawowy transporter składa się z kilku komponentów:

  • rolki – cylindryczne elementy obracające się wokół własne osi, najczęściej stalowe lub z tworzywa
  • rama – konstrukcja nośna na której są zamocowane rolki, może być wykonana np. ze stali, aluminium, dostosowana do potrzeb klienta
  • napęd – stosowany w przypadku przenoszenia większych elementów, w celu zwiększenia szybkości lub na dłuższych trasach przesyłu, może być elektryczny, pneumatyczny lub hydrauliczny. W przypadku zastosowania napędu w przenośniku montuje się dodatkowo rolki napędowe
  • podpory – stabilizują ramę i rolki

W transporterze można także dodatkowo zamontować taśmę przenośnikową (np. w przypadku luźnych materiałów). Stosuje się wtedy także bęben napinający, który pomaga utrzymać napięcie na całej linii.

Rodzaje przenośników rolkowych

Przenośniki wykorzystywane są w różnych miejscach i gałęziach przemysłu. Powstało więc wiele rozwiązań które ułatwiają znalezienie odpowiedniej opcji.
Transportery możemy podzielić na dwa główne rodzaje: bez napędu (przenośniki rolkowe grawitacyjne) i z napędem (przenośniki rolkowe napędzane)

Przenośniki rolkowe grawitacyjne

Towary przemieszczają się pod wpływem grawitacji, na skutek nachylonego toru.

Przenośniki rolkowe napędzane

W przenośnikach z napędem za pracę rolek odpowiada dodatkowy silnik. Rolki najczęściej są ze sobą połączone odpowiednim układem łańcuchów, który zapewnia równomierną prędkość pracy i łagodny transport eliminując nadmierne obciążenie pojedynczych rolek.

W przypadku bardziej skomplikowanych tras rolkowych możemy wykorzystać przenośniki łukowe czy spiralne. Pozwalają one na tworzenie zakrętów czy transport na różnych poziomach. Dodatkowo możemy wyróżnić transportery rolkowe doposażone m.in. w taśmy przenośnikowe, łańcuchy (do przenoszenia cięższych elementów) lub z koła żyroskopowe - umożliwiające obrót i skręcanie toru, co ułatwia kierowanie transportowanymi elementami.

Zastosowanie przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe są z powodzeniem stosowane w każdym miejscu, gdzie konieczny jest transport towarów pomiędzy kolejnymi punktami. Po rolkach mogą być przesyłane gotowe wyroby jak również półprodukty na kolejne etapy wytwarzania.

  • przemysł - wszystkie rodzaje przemysłu, również przemysł ciężki
  • logistyka - centra dystrybucji, magazyny, załadunek/rozładunek pojazdów
  • transport pasażerski - transport bagażu i ładunków towarowych
  • recykling - przenoszenia i segregowanie odpadów
  • handel - sklepy i centra handlowe, przenoszenie towarów z magazynów na hale towarowe

Zalety stosowania przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe z racji wielu rozwiązań i możliwości można stosować w wielu branżach. Dodatkowo ich zalety związane z budową, eksploatacją i bezpieczeństwem stosowania powodują, że są one tak powszechne i popularne. Do głównych korzyści stosowania przenośników rolkowych zaliczamy:

  • łatwość obsługi – prosta, często segmentowa budowa, sprawdzone rozwiązania, nie wymagają dużej uwagi
  • niskie koszty eksploatacji – proste rozwiązania powodują, że urządzenia są tańsze w utrzymaniu niż inne środki transportu/przesyłu materiałów
  • szybkości i wydajność – możliwość dostosowania prędkości i wydajności przesyłu produktów
  • dostosowanie potrzeb – dostępność opcji pozwala na dobranie przenośnika do każdych warunków
  • bezpieczeństwo – dla operatorów jak i przesyłanych towarów, eliminują konieczność ręcznego przenoszenia ciężkich, nieporęcznych przedmiotów, minimalizują ryzyko ich uszkodzenia
  • łatwa integracja z innymi systemami – mogą być łączone z systemami kontroli, sortowania czy innego sposobu transportu

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie projektowania przenośników taśmowych, rolkowych oraz maszyn prototypowych. Zapytania można przesłać na adres biuro@lucastech.pl. Zachęcamy również do skorzystania z możliwości wideorozmowy, podczas której omówimy Państwa potrzeby.

Wróć